Rodzaje płynów w samochodzie

olejPrawidłowe funkcjonowanie samochodu wiąże się ze stosowaniem odpowiednich płynów. Obowiązkiem każdego kierowcy jest dbanie o ich prawidłową ilość i ewentualne uzupełnienie lub wymianę.

Zaniedbanie tej czynności może skończyć się poważną awarią naszego pojazdu. Jak wiemy, naprawy u mechanika potrafią być bardzo kosztowne. Warto zatem dowiedzieć się jakie płyny kryją się pod maską naszego samochodu.

Podstawowym płynem, jaki stosujemy w samochodzie jest olej silnikowy. Jego głównym zadaniem jest smarowanie podzespołów silnika oraz zmniejszenie tarcia. Proces taki ma na celu zapewnienie jego płynnej pracy, ochronę przed szybkim zużyciem oraz zagwarantowanie wyższych osiągów. Olej odbiera bowiem część ciepła, chroniąc silnik przed przegrzaniem. Niedobór lub całkowity brak oleju prowadzi do unieruchomienia pojazdu, a w skrajnych przypadkach nawet do zniszczenia silnika.

Kolejną substancją, która jest niezwykle ważna w prawidłowym funkcjonowaniu naszego samochodu jest olej do skrzyni biegów. W przypadku tego płynu sytuacja wydaje się dosyć komfortowa. W obecnie produkowanych samochodach, niezależnie od rodzaju skrzyni, nie ma potrzeby wymiany tego oleju przez cały okres użytkowania pojazdu. Wymiany dokonywać należy jedynie w starszych pojazdach.

Następny płyn to płyn używany do układu chłodzącego. Substancja taka zabezpiecza przed zamarznięciem i wrzeniem w chłodnicy. Płyny tego typu są bardzo odporne na działanie niskich temperatur. Według producentów, za temperaturę graniczną uważa się tutaj -38 stopni Celsjusza. Niski poziom płynu chłodzącego może spowodować uszkodzenie wężyka lub pompy wodnej, co ostatecznie wiąże się z przegrzaniem silnika.

Niezwykle ważna jest systematyczna kontrola stanu płynu hamulcowego. Posiada on wysokie zdolności do pochłaniania wilgoci, co w sytuacji intensywnego użytkowania może doprowadzić do wrzenia. Z biegiem lat obniża się temperatura wrzenia tego płynu. Jego zagotowanie się skutkuje zwykle uszkodzeniem układu hamulcowego.

Ostatni płyn to substancja służąca do właściwego funkcjonowania układu wspomagania. Jej właściwy poziom ułatwia nam sprawne kręcenie kierownicą. Niedobór natomiast powoduje spory opór kierownicy i sprawia, że będziemy musieli wykonać znacznie cięższą pracę jej kołem. Na koniec pamiętać należy także o regularnej wymianie płynu do spryskiwaczy. Bez niego nasza widoczność będzie dosyć mocno ograniczona.

2 thoughts on “Rodzaje płynów w samochodzie

 • 4 stycznia, 2017 at 1:22 pm
  Permalink

  No, w końcu znalazłam jakieś konkretne informacje dla takich laików jak ja. Dzięki za przydatny artykuł!

  Reply
  • 10 kwietnia, 2017 at 11:30 am
   Permalink

   Polecamy się na przyszłość 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.