Olej dla skrzyni biegów – niczym woda dla ryby

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com

Skrzynia biegów jest bardzo ważnym elementem w wielu różnych branżach. Może być stosowana w różnych miejscach, ale wszędzie musi spełnić specyficzne wymagania. Wiele maszyn przemysłowych używa jej do zmiany biegów lub po to zmieniać standardowe prędkości silników elektrycznych. Ale co sprawia, że skrzynia biegów pracuje płynnie i jest w stanie utrzymać dobrą wydajność? Odpowiedzią jest olej smarowy.

Jak wszyscy wiemy olejowanie jest bardzo ważne, aby części mechaniczne urządzeń takich jak skrzynie biegów działały prawidłowo. I olej smarowy dla skrzyni biegów jest niczym woda dla ryb. Jest jej siłą napędową. Jeśli poziom oleju w skrzyni biegów jest zbyt niski – skrzynia biegów będzie ostatecznie źle działać.

Jeżeli skrzynia biegów nie działa musisz się spodziewać się potencjalnie wielkich kosztów awarii. W przypadku nieudanego działania skrzyni może to być sprawa konkretnego napędu mechanicznego w urządzeniu, ale by się tego dowiedzieć trzeba wykonać analizę kosztów naprawy, jednak trzeba pamiętać o tym, że tym samym koszty będą jeszcze większe ze względu na utracone możliwości produkcyjne i utracone koszty robocizny. Na przykład, w jednym zakładzie samochodowym, awaria skrzyni biegów lub innego transferu, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie pojazdów może zatrzymać całą linię, co doprowadzi do dużych kosztów. Jest to również taka sama prawda w odniesieniu do innych urządzeń. Niesprawna skrzynia biegów to nie tylko koszty naprawy lub koszty wymiany i należy o tym bezwzględnie pamiętać.

Czy tylko olej ma znaczenie?

Według powyższego podejścia potrafimy zrozumieć, że olej smarowy jest rzeczywiście ważny dla skrzyń biegów. Tradycyjnie, konserwacja zapobiegawcza skrzyń biegów polegała na regularnym sprawdzaniu ich poziom oleju i uzupełnianiu utraconej części. Była też analiza oleju, zwykle wykonywana przez zewnętrzne laboratorium, pokazująca, czy olej obecny w danej skrzyni biegów traci właściwości smarne czy też nie. Poza tym w ramach tego, wykryje się też ewentualne cząstki metalu w oleju. W celu sprawdzenia, czy skrzynie biegów są w dobrym stanie, należy sprawdzać je w wielu różnych aspektach, nie tylko w odniesieniu do oleju smarowego. Należy rozważyć obciążenie każdego elementu wyposażenia. Jeszcze jedną rzeczą jaką należy zrobić jest sprawdzenie każdej skrzyni biegów, gdy jest ona uruchomiona na poziomie 40% lub większym w odniesieniu do jej standardowego obciążenie.

Dodatkowo, istnieje również wiele innych elementów, które powinny być brane pod uwagę. Na przykład, trzeba mieć świadomość, że jeśli nadmierne ciepło wytworzone jest w odniesieniu do mechanicznych elementów napędowych, to nie tylko ze względu na tarcie. To znaczy, że poza wyjątkiem niedostatecznego smarowania, nadal istnieje wiele innych źródeł takich problemów, takich jak obecność wadliwych łożysk, niedopasowanie, zaburzenia równowagi i niewłaściwe użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *