Jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów?

biegiOlej w skrzyni biegów należy do płynów, które nie wymagają zbyt częstej kontroli. Jeśli nie dostrzegamy tłustych plam pod skrzynią biegów, wystarczy, że będziemy sprawdzać jego poziom raz na 10000 przejechanych kilometrów, podczas rutynowej wizyty u mechanika.

Jeżeli jednak dostrzeżemy jakikolwiek wyciek, jego przyczynę należy jak najszybciej usunąć. Starsze modele samochodów posiadały specjalny otwór w bocznej ściance skrzyni biegów, który umożliwiał sprawdzenie poziomu oleju. Najczęściej oznaczany był on kolorem czerwonym. Wiele osób miało jednak problem z jego odnalezieniem, dlatego konieczne było sięganie do instrukcji obsługi pojazdu. Obecnie spora część nowych samochodów nie posiada takiego otworu. Poziom oleju w skrzyni biegów można więc sprawdzić jedynie po odkręceniu korka otworu wlewowego. Przy pomocy palca możemy ocenić, czy wysokość oleju znajduje się w pobliżu dolnej krawędzi tego otworu.

W trakcie kontroli ilości oleju w skrzyni biegów, samochód powinien stać poziomo. Jeżeli wcześniej nim podróżowaliśmy, musimy poczekać parę minut, aż resztki oleju spłyną na dno. Następnie odkręcamy korek otworu rewizyjnego i lekko kołyszemy samochodem. Pojawienie się oleju świadczy o tym, że jego poziom jest odpowiedni do dalszego użytkowania samochodu. Jeżeli olej nie wypłynie, należy uzupełnić jego poziom. Pamiętajmy, aby nie mieszać ze sobą różnych typów oleju do skrzyni biegów. Jeżeli mamy obawy co do samodzielnej wymiany tego płynu, powierzmy to zadanie w ręce mechanika. Tylko wtedy zyskamy pewność, że uzupełnienie oleju zostało przeprowadzone w należyty sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *