Wymiana oleju w skrzyni biegów

Remplissage d'huile moteurNiektórzy z nas z pewnością będą zdziwieni słysząc o potrzebie wymiany oleju w skrzyni biegów. W świadomości kierowców utrwaliło się bowiem przekonanie, że olej ten jest wieczny. Co prawda, jego właściwości potrafią utrzymywać się przez bardzo długi okres, niemniej jednak, musi nadejść taki moment, kiedy olej ten będzie nadawał się już tylko i wyłącznie do wymiany. Kiedy to nastąpi? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od stanu naszego samochodu oraz rodzaju skrzyni.

Zadaniem oleju w przekładni jest zmniejszanie współczynnika tarcia, czyli „smarowanie” wewnętrznych elementów. Płyn ten odpowiada również za sprawne działanie mechanizmów umożliwiających płynną zmianę biegów. Funkcją oleju w skrzyni biegów jest także odpowiednia konserwacja łożysk. Producenci samochodów zalecają, aby pierwszy raz olej taki wymieniać po przejechaniu czterdziestu tysięcy kilometrów. Następne wymiany powinny odbywać się po osiągnięciu dystansu osiemdziesięciu tysięcy kilometrów oraz stu tysięcy kilometrów. Oczywiście każda z tych odległości to jedynie teoria, która nie zawsze musi iść w parze z praktyką. Dlatego też należy co jakiś czas sprawdzać poziom tego oleju i w razie potrzeby szybko dokonać jego wymiany.

Podczas wymiany powinniśmy bezwzględnie sugerować się zaleceniami podanymi w instrukcji obsługi pojazdu. Nieodpowiednim działaniem możemy bowiem doprowadzić do uszkodzenia samochodu. Przeprowadzenie takiej wymiany nie powinno sprawić nam kłopotów. Wystarczy jedynie odkręcić korek spustowy i pozwolić olejowi wyciec samoczynnie. Następnie mocujemy korek z powrotem na swoim miejscu i napełniamy skrzynie nowym olejem. Wlewamy go za pomocą specjalnego otworu wlewowego. Po takiej wymianie zalecane jest przeprowadzenie tzw. „jazdy próbnej”. Ma ona na celu sprawdzenie czy mechanizm zmiany biegów działa prawidłowo.

Przy wymianie oleju należy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego oleju do skrzyni biegów. Zanim dokonamy więc tej wymiany, dowiedzmy się dokładnie jakiego płynu potrzebuje nasz samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *