Co robić gdy przegrzewa się silnik w samochodzie?

Problemy z przegrzewającym się silnikiem najczęściej mogą spotkać nas podczas upalnego dnia, kiedy stoimy w korku i bardzo powoli się poruszamy, choć oczywiście przegrzanie silnika może nastąpić również w innych okolicznościach. Jeżeli tylko zobaczysz, że wskaźnik temperatury silnika szybko zbliża się ku czerwonemu polu, natychmiast musisz podjąć zdecydowane kroki.

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com

Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze zjechanie na pobocze i wyłączenie silnika. Jeżeli samochód wyposażony jest w turbosprężarkę, warto odczekać około minuty przed wyłączeniem silnika. Zapobiegnie to zatarciu się wirnika turbiny.

Jeżeli znalazłeś się w sytuacji, kiedy temperatura groźnie rośnie, a Ty nie możesz znaleźć odpowiedniego miejsca, aby się zatrzymać, rozwiązaniem doraźnym może być ustawienie maksymalnej temperatury oraz dmuchawy na największe obroty. Dzięki temu, zmienia się bilans ciepła, a silnik zostaje nieco ochłodzony. Pamiętaj jednak, że nie jest to sposób, który rozwiązuje problem, a jedynie spowolni proces przegrzania się samochodu.

Kolejnym krokiem, który musimy wykonać, to sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego. Nie wolno robić tego natychmiast po wyłączeniu silnika, ponieważ odkręcanie korka zbiorniczka płynu chłodniczego przy wysokiej temperaturze może grozić niebezpiecznym poparzeniem. Jeżeli stan płynu jest niski, nie można dolewać go, aż do momentu zupełnego ostygnięcia silnika.

Zbiornik napełniamy odpowiednim płynem chłodniczym lub ewentualnie wodą destylowaną. W żadnym razie nie można uzupełniać zbiornika zwykłą wodą – kamień odkładający się w chłodnicy spowodowałby jeszcze częstsze i niebezpieczne przegrzewanie się silnika.

Źródła przegrzewania się silnika

Jeżeli wysoka temperatura silnika zdarza się sporadycznie i w uzasadnionych przypadkach, należy po prostu dać „odpocząć” pojazdowi i uzupełnić płyn chłodniczy – jego brak to jeden z najczęstszych powodów przegrzewania się samochodu. Jeżeli jednak problem ten się powtarza, warto zaczerpnąć rady mechanika. Niski poziom płynu chłodniczego może wskazywać na nieszczelność w układzie chłodzenia, albo też jego niedrożność. Innym źródłem tego problemu może być również niesprawny wentylator, termostat lub czujnik temperatury. Niekiedy problemem nie jest tylko przegrzewanie się silnika, ale niestabilność temperatury płynu chłodniczego. W takim przypadku należy dokładnie skontrolować stan pompy wody – być może konieczna będzie jej wymiana.

W niektórych sytuacjach dochodzi do przegrzania się silnika, z powodu zapowietrzenia układu chłodzenia. Często możemy sami poradzić sobie z jego odpowietrzeniem poprzez odkręcenie korka znajdującego się w górnej części chłodnicy lub w obudowie termostatu. Korek odkręcamy bardzo ostrożnie przy pracującym silniku i czekamy, aż ujdzie powietrze, a następnie tryśnie woda – wtedy zakręcamy korek.

Jeżeli problemy z przegrzewaniem silnika się powtarzają, niech Twój samochód sprawdzi specjalista. Być może wystarczy niewielkie fachowe rozwiązanie, bądź wymiana drobnej części, abyś mógł cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.