Czy olej syntetyczny jest lepszy?

Firmy, które stawiają na dodawanie sztucznych dodatków do olejów silnikowych, tak naprawdę zwiększają ochronę przed zużyciem silnika w zakresach skrajnych temperatur. To dlatego są one zalecane do użytkowania w odniesieniu do silników gazowych. Jeśli ktoś korzysta z modyfikowanych olejów w lepszy sposób jest w stanie zadbać o utrzymanie silnika w czystości. Co więcej, nie musi wymieniać oleju silnikowy i filtrów tak często.

Olej syntetyczny – więcej korzyści

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com

Smary i struktury cząsteczkowe stosowane w ramach olejów syntetycznych potrafią też przedłużyć żywotność silnika utrzymując powierzchnie metalowe w lepszym stanie, z dala od siebie. Gdy jest mniejsze tarcie, jest mniejsze zużycie. Ta reguła nie ulega wątpliwości.

Liczba wymian oleju zmniejsza się o połowę, ponieważ kwas zobojętnia się w procesie spalania. Inny kolejny wpływ kwasu to korozja silnika. Kierowcy powinni z tego powodu postawić na analizę oleju silnikowego aby ustalić najlepszy rodzaj oleju dla każdego silnika. Inne bowiem stosuje się w stosunku do ciężarówek, a inne w odniesieniu do lekkich pojazdów, samochodów osobowych. Trzeba wiedzieć, że koszt oleju syntetycznego zwykle jest dwukrotnie wyższy niż cena konwencjonalnych olejów – ale ten koszt jest uzasadniony, gdy zmiany oleju są o wiele rzadsze.

Olej syntetyczny gęstnieje w mniejszym stopniu w chłodniejszych temperaturach. Jest to ważne tym bardziej, że skrócono czas uruchamiania w nowszych silnikach Diesla – dlatego każdy mądry producent nakazuje stosowanie syntetycznego oleju, gdyż takowe silniki są zimniejsze wewnętrznie przy starcie i syntetyczne oleje przepływają w takich warunkach lepiej niż konwencjonalny olej.

Oleje syntetyczne są również bardziej stabilny w cieplejszych temperaturach – tym samym umożliwiając większą ochronę w warunkach wysokiej temperatury. To dlatego zwykle producenci zalecają oleje syntetyczne do zastosowania w ramach silników gazowych 4-cylindrowych.

Również wraz z olejem syntetycznym, pompy olejowe będą zużywać mniej energii do olejowania silnika, ponieważ olej syntetyczny płynie szybciej i bardziej równomiernie pokryje silnik.

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów paliwa jest stosowanie dodatków w zbiorniku paliwa. Aby uzyskać więcej informacji na temat pytaj o to na stacjach benzynowych bądź też zaglądaj częściej na naszego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *