Kiedy wymienić olej silnikowy?

olej2Kupując samochód, zakładamy, że będzie służył nam przez kilka najbliższych lat. Aby tak było, musimy zadbać o jego prawidłową konserwację. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na regularną wymianę oleju silnikowego.

Olej silnikowy ma kluczowe znaczenie w pracy samochodu. Przede wszystkim tworzy warstwę ochronną, a tym samym zapobiega tarciu metalowych części silnika i chroni je przed zużyciem. Ważną funkcją oleju silnikowego jest także absorpcja ciepła. Dzięki tej właściwości silnik jest bardzo dobrze chroniony przed przegrzaniem, co doskonale podnosi jego żywotność.

Producenci samochodów zalecają, aby olej wymieniać każdorazowo po przejechaniu około 15 do 20 tys. km lub raz na rok. W niektórych samochodach używa się oleju, który cechuje się długim okresem żywotności. W takich przypadkach wymiana jest konieczna po przejechaniu dopiero około 30 tys. km. Z doświadczenia kierowców wynika jednak, że jeśli samochodem poruszamy się jedynie na krótkich dystansach, olej powinniśmy wymieniać już po osiągnięciu dystansu 15 tys. km lub po upływie 9 miesięcy.

Jak rozpoznać zużyty olej? Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Najczęściej przyjmuje on barwę czarną, a jego konsystencja staje się dosyć gęsta. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, kiedy do oleju dostaje się paliwo. Wtedy jego struktura staje się bardzo płynna. W przypadku niektórych silników objawem złej kondycji oleju jest stukanie zaworów podczas jazdy. Zlekceważenie tych objawów może prowadzić do uszkodzeń silnika.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby łączyć ze sobą różne oleje silnikowe. Możemy więc użyć każdego rodzaju oleju. Dla pewności zaleca się jednak stosowanie oleju proponowanego przez producenta danego samochodu.

2 thoughts on “Kiedy wymienić olej silnikowy?

  • 16 marca, 2016 at 8:27 am
   Permalink

   w granicy 80 – 300 – w zależności od mechanika

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *