Czy można ze sobą mieszać płyny chłodnicze?

mieszanieAby układ chłodzenia działał prawidłowo, należy regularnie uzupełniać poziom płynu chłodniczego. Często zastanawiamy się czy można tak po prostu dolać nowego płynu do zastosowanej już wcześniej cieczy.

Okazuje się, że tak. Musimy jednak tylko pamiętać, aby mieszać ze sobą jedynie płyny w zakresie tego samego rodzaju.

Płyny chłodzące produkuje się na bazie jednej z dwóch substancji. Jest to albo glikol propylenowy albo glikol etylenowy. Cieczy tych nie wolno mieszać ze sobą! Może to bowiem prowadzić to poważnych uszkodzeń w obrębie chłodnicy. Zawsze zatem sprawdzajmy jaki rodzaj płynu wlewamy do naszego samochodu. Następnie uzupełniajmy go cieczą stworzoną na takiej samej podstawie.

Płyny do układu chłodzenia zazwyczaj są uniwersalne. Wśród nich zdarzają się jednak produkty przeznaczone do konkretnego rodzaju chłodnic, np. miedzianych lub aluminiowych. Jeżeli nie mamy pod ręką płynu uniwersalnego, musimy więc zakupić ten odpowiedni do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest nasza chłodnica. Również i tutaj nieodpowiednio dobrany płyn może spowodować zniszczenie urządzenia i przegrzanie silnika. Ostatecznie płyn chłodniczy może zostać zastąpiony wodą.

Wbrew pozorom mieszać można ze sobą również płyny o różnych kolorach. Ostrożność należy zachować jedynie w przypadku płynów ekologicznych, które zazwyczaj posiadają kolor zielony. Z reguły wykonuje się je bowiem na bazie glikolu etylenowego.
Podsumowując, mieszanie płynów jest możliwe. Należy jednak zachować przy tym wszystkie środki ostrożności i dokładnie czytać opisy umieszczone na etykietach.

One thought on “Czy można ze sobą mieszać płyny chłodnicze?

  • 29 grudnia, 2015 at 12:56 pm
    Permalink

    Te nowe płyny chłodnicze są w 100% mieszalne z pozostałymi. Oczywiście zawsze warto być ostrożnym. Jednak są różne sytuacje. Jak kupiłem samochód i musiałem dolać płynu to szukalem takiego, który można zmieszać. Wykorzystałem DYNAGEL 2000+. Później całość wymieniłem na DYNAGEL -dla spokoju. Ale generalnie bez obaw można mieszać.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *