Czy można wlać płyn do spryskiwaczy do chłodnicy?

płyn_spryskiwaczOdpowiedź na to pytanie zasadniczo jest bardzo prosta i zna ją każdy, kto choć raz pomylił sobie zbiorniki płynów w samochodzie. Wlać płyn do niewłaściwego zbiornika można zawsze, ale to, co będzie dalej, to już temat na osobny artykuł.

Dlatego polecamy dwa razy zastanowić się, gdzie w Waszym samochodzie znajduje się zbiornik płynu do spryskiwaczy i właśnie tam, a nie gdzie indziej, wlewać odpowiednią ciecz. A co jeśli naprawdę pomylimy zbiorniki i płyn do spryskiwaczy dostanie się do chłodnicy? Skutki takiego zachowania mogą być różne.

Płyn do spryskiwaczy to głównie metanol i woda. Kiedy jego niewielka ilość dostanie się do chłodnicy najwyżej nieco rozwodni płyn chłodzący. Jak wszystkim nam wiadomo, w normalnych i chłodnych warunkach, woda jest doskonałym środkiem chłodzącym. Jeżeli jednak na zewnątrz panują wysokie temperatury, bardzo szybko może się ona zagotować i doprowadzić do problemów z silnikiem. Oczywiście cały czas mówimy tu o naprawdę niewielkiej ilości tej cieczy.
Jeżeli jednak wlejemy sporą ilość płynu do spryskiwaczy do chłodnicy, niestety będziemy musieli wymienić płyn chłodzący w całym układzie chłodzenia. W przeciwnym razie może bowiem dojść do przegrzania jednostki napędowej, co ostatecznie prowadzi do poważnych kłopotów z samochodem.
Pomyłka zdarza się każdemu. Jeżeli przytrafiła się również i nam, nie czekajmy, lecz od razu reagujmy. W ten sposób zaoszczędzimy sobie kosztownych napraw samochodu.

2 thoughts on “Czy można wlać płyn do spryskiwaczy do chłodnicy?

 • 3 kwietnia, 2016 at 8:16 am
  Permalink

  Od dziś nie wlewam koncentratów. Przecież rozcieńcza się je z wodą. Dobrze, że są mądrzy ludzie w internecie.

  Reply
  • 27 kwietnia, 2016 at 12:58 pm
   Permalink

   Cieszę się że pomogłem 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *