Kiedy i jak wymienić płyn chłodniczy?

chlodzącyOdpowiednia kontrola układu chłodzącego jest szczególnie ważna w okresie zimowym. Jeżeli bowiem zaniedbamy ten obowiązek, pewnego poranka może zdarzyć się tak, że samochód nie będzie chciał się uruchomić i nasz cały plan dnia legnie w gruzach. W lecie natomiast układ chłodzący chroni nasz silnik przed przegrzaniem

Jednym z czynników gwarantujących odpowiednią pracę samochodowego układu chłodzącego jest systematyczna wymiana płynu do chłodnicy. Niski poziom płynu może spowodować awarię samochodu. Jeśli natomiast zastosujemy płyn o słabej jakości, również mogą czekać nas problemy i kosztowne wizyty u mechanika. Producenci samochodów zalecają, aby wymieniać płyn raz na trzy lata. Termin ten jest jednak bardzo ruchomy. Powinniśmy bowiem systematycznie sprawdzać jakość i poziom tej cieczy w naszym samochodzie. Jeżeli coś budzi nasze wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą. Tylko takie działanie uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami spowodowanymi unieruchomieniem pojazdu.

Wymiany płynu chłodzącego możemy dokonać sami. Na początku należy usunąć z chłodnicy stary płyn. Podczas tej czynności silnik powinien pozostać ciepły. Ułatwi to wyciek płynu z całego układu. W celu oczyszczenia układu chłodniczego, musimy napełnić go wodą. Następnie uruchamiamy silnik i pozwalamy na jego rozgrzanie. Kiedy już to nastąpi, wyłączamy go oraz opróżniamy układ chłodzący ze zgromadzonej tam cieczy. Na końcu wlewamy nowy płyn do chłodnicy. W zależności od zaleceń twórców takich płynów, niektóre produkty należy wcześniej rozcieńczyć. Każda wymiana płynu powinna zakończyć się odpowietrzeniem układu chłodzenia.

Wymiana ta nie jest zatem skomplikowana. Z łatwością możemy jej więc dokonać samodzielnie. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni czy wykonujemy to dobrze, warto powierzyć tą czynność osobom bardziej kompetentnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *