Czy można zmieszać ze sobą zimowy i letni płyn do spryskiwaczy?

spryskiwaczKiedy temperatura na zewnątrz zaczyna powoli spadać, większość z nas przygotowuje swój samochód na nadejście zimy. Wśród wielu wątpliwości dotyczących konserwacji pojazdu w tym czasie, pojawia się również problem mieszania ze sobą płynu do spryskiwaczy. Czy mieszanie płynu zimowego i letniego jest bezpieczne dla naszego samochodu? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Według opinii ekspertów, kiedy zmienia się sposób jazdy z letniego na zimowy, całkowitej wymianie powinien ulec też rodzaj płynu do spryskiwaczy. Większość z nas zwyczajnie dolewa tej cieczy do zbiorniczka, kiedy jej poziom jest już niewystarczający. Otóż, okazuje się jednak, że letni płyn do spryskiwaczy powinien być zużyty całkowicie. Dopiero gdy zbiornik płynu stanie się pusty należy zastąpić stosowany dotychczas letni wariant zimową wersją płynu do spryskiwaczy. Takie postępowanie ma oczywiście swoje uzasadnienie. Letni płyn posiada bowiem stosunkowo dużą ilość wody. W przypadku, gdy połączy się on z płynem zimowym, właściwości mrozoodporne tego drugiego produktu znacząco zmaleją. Innymi słowy, im wyższa przewaga letniego płynu do spryskiwaczy, tym niższa skuteczność wariantu zimowego.

Jeżeli natomiast zima dobiega końca, a my zastanawiamy się nad zastąpieniem płynu zimowego letnim płynem do spryskiwaczy, nie musimy najpierw opróżniać zbiorniczka z pozostałości cieczy. Pomieszanie płynów w tym przypadku nam nie zaszkodzi, dlatego możemy systematycznie uzupełniać poziom płynu do spryskiwaczy jego letnim wariantem.

Interesujący test płynów do spryskiwaczy znajdziecie tutaj:
http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/test-20-plynow-do-spryskiwaczy-juz-wiemy-ktore-sa-odporne-na-mroz/ncvrg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *