Czym zmyć płyn hamulcowy?

czyszczenieSprawny układ hamulcowy to podstawa bezpiecznej jazdy samochodem. Aby działał on prawidłowo, należy dokonywać regularnej wymiany płynu hamulcowego. Producenci zalecają, aby wymiana ta odbywała się mniej więcej raz na dwa lata. Podczas wymiany musimy jednak zachować szczególną ostrożność. Wymieniając płyn hamulcowy możemy bowiem bardzo łatwo pobrudzić karoserię samochodową oraz inne znajdujące się w pobliżu przedmioty.

Jeżeli jednak kropelki płynu dostaną się tam, gdzie nie powinny, powstałe plamy trzeba szybko wyczyścić. Im szybciej to zrobimy, tym łatwiej nam będzie się ich pozbyć. Podczas zmywania płynu z karoserii, dobrze rozważmy użycie środków chemicznych. Takie produkty mogą bowiem zniszczyć lakier i doprowadzić do nieestetycznych uszkodzeń samochodu. Najlepiej więc zakupić do tego specjalne produkty przeznaczone do zmywania płynu hamulcowego. Najczęściej występują one w formie płynnej lub pod postacią piany. Bez problemu kupimy je w każdym sklepie z akcesoriami samochodowymi. Do usunięcia plam po płynie hamulcowym możemy również użyć ciepłej wody. W tym przypadku należy zamoczyć gąbkę do czyszczenia w wodzie i delikatnie przecierać zabrudzenie, aż do jego całkowitego usunięcia.

Płyn hamulcowy może zabrudzić również kostkę brukową na której zaparkowany jest samochód. Z takiego miejsca zdecydowanie trudniej go usunąć niż z karoserii. W tym przypadku bowiem ciepła woda może nie wystarczyć. Zazwyczaj plamy takie dostrzegamy po upływie dłuższego czasu, kiedy są już całkowicie suche. W takich sytuacjach pozostaje nam jedynie kupno specjalnych preparatów do czyszczenia kostki brukowej. Zawarte w nich odpowiednie składniki rozpuszczają olej i pozwalają na pozbycie się niechcianych plam. Zabrudzoną powierzchnię spryskujemy takim preparatem, a następnie czekamy około piętnastu minut, aż zacznie się wchłaniać. Następnie szorujemy plamę za pomocą szczotki i spłukujemy letnią wodą. W przypadku silnych zabrudzeń czynność tą trzeba będzie powtórzyć.

Jak widzimy, pozbycie się zabrudzeń związanych z wyciekającym płynem hamulcowym nie jest takie trudne. Musimy jedynie dostosować określoną metodę do naszych potrzeb.

3 thoughts on “Czym zmyć płyn hamulcowy?

  • 10 kwietnia, 2017 at 11:30 am
   Permalink

   Dali radę :)?

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.