Dlaczego sprawdzanie płynu hamulcowego ma znaczenie?

Jedna z najważniejszych części, w jakie każdy pojazd musi być wyposażony to hamulce. Bez działających prawidłowo hamulców może szybko dojść do poważnej kolizji lub wypadku. Ważną

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com

wiadomością dla wszystkich właścicieli pojazdów jest to, że będą mogli oni kontrolować swoje pojazdy w najlepszy możliwy sposób, jeśli nie zapomną również o kontroli samego płynu hamulcowego, dlatego sprawdzanie płynu hamulcowego naprawdę ma znaczenie.

Sami producenci często zapominają podać niezbędnych informacji dotyczących tego, kiedy należy zmienić płyn hamulcowy. A to bardzo ważna wiedza. Każdy posiadacz samochodu musi wiedzieć jak i jak często sprawdzić poziom płynu. Kolejną ważną kwestią jest sama zmiana płynu w razie potrzeby. Te dwie czynności mogą bardzo dobrze chronić układ hamulcowy przed korozją.

Różne rodzaje płynów hamulcowych

Wielu producentów samochodów używać płynu typu DOT 3, chociaż są i tacy, którzy wolą używać płynu typu DOT 4, ponieważ płyn ten ma wyższą temperaturę wrzenia. Te dwa płyny są opracowane na bazie glikolu, są higroskopijne, określenie to po prostu oznacza, że ​​wchłaniają wodę. Jeśli pojemnik jest otwarty to płyn pochłania wilgoć z powietrza, a w samym układzie hamulcowym, przez lata, dochodzi do powolnego wchłaniania wody za pośrednictwem gumowych węży i ​​innych części.

Warto jeszcze wspomnieć na temat innego płynu hamulcowego, który jest na bazie silikonu. Ten jest klasyfikowany jako DOT 5.0 lub 5.1. Płyny te mają niebieski barwnik co sprawia, że ​​wyraźnie różnią się od innych płynów hamulcowych. Zaletą silikonowego płynu hamulcowego jest to, że nie jest higroskopijny, a zatem nie będzie powodować żadnych uszkodzeń co do lakierowanych części; jednak będzie przechodzić przez mniejsze pory i nie zapewnia tak dobrego uszczelnienia.

Większość producentów pojazdów woli używać płynu DOT 3 w swoich fabrykach. Mieszanie dwóch różnych rodzajów płynów nie powinno być wykonywane. Ci, którzy chcą używać płynu hamulcowego na bazie silikonu będą musieli w pierwszej kolejności oczyścić cały system płynu na bazie glikolu.

Kiedy zmienić?

Jest wielu właścicieli samochodów, którzy zadają pytania o to, kiedy płyn hamulcowy powinien być zmieniony – nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ istnieją różne opinie na ten temat.

Jak wspomniano wyżej, woda w płynie hamulcowym może powodować korozję, pozostawiając złogi osadów w układzie hamulcowym. Wiele osób wierzy, że jeśli kolor płynu hamulcowego jest ciemny należy go zmienić tak by był w jasnym kolorze bursztynu. Jednak mit dotyczący koloru płynu hamulcowego może być szybko rozwiązany, to ważne bp naprawdę nie jest to wskaźnik jakości płynów hamulcowych. Kolor kilku płynów hamulcowych można zmieniać w sposób naturalny, gdy płyn jest w kontakcie z systemem hamulcowym elementów gumowych. Badania, które zostały przeprowadzone wykazały, że ciemny kolor płynu nie oznacza, że jego jakość nie jest już dobra.

Płyn hamulcowy jest higroskopijny a posiadanie wody w płynie hamulcowym obniży temperaturę wrzenia, a zatem nie może to wszystko w ten sposób odpowiednio pracować. Woda powoduje problemy z korozją, ale nie ma żadnych testów dostępnych do tego, aby sprawdzić zawartość wody w ramach płynów hamulcowych.
Poprzez badania, stwierdzono  że tylko niewielka ilość wody jest absorbowana w układzie hamulcowym. Materiały gumowe poprawiły się znacznie, więc pomagają w uszczelnieniu. Plastikowa przezroczysta obudowa zbiorników ogranicza układ hamulcowy i oddziela go od wpływu powietrza.

Są również inhibitory korozji w płynie hamulcowym, które pomagają zmniejszyć przełamanie materiałów w układzie hamulcowym. Te inhibitory zużywają się wraz z wiekiem, zawartością wody, ciepła. Ponieważ ilość jonów miedzi wzrasta w płynie hamulcowym, te działają jako utleniacze i w związku z tym wiele innych części zaczyna korodować. Mogą to być zawory ABS i cylindry.

Sposób na sprawdzanie płynu hamulcowego

Jest możliwe sprawdzenie zawartości miedzi przy użyciu taśmy papierowej, która zmienia kolor, gdy płyn nie ma jej odpowiednio wysokiej zawartości. Większość warsztatów samochodowych decyduje się z tego skorzystać, ale mogą być i tacy, którzy tego nie robią. Jeśli nie, to nie będą oni wiedzieć w rzeczywistości, czy płyn hamulcowy jest dobry czy powinien być już zmieniony. Aby wykazać się ostrożnością bocznej w takiej sytuacji, może być lepiej mieć układ hamulcowy wymieniony na nowy, czysty płyn. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż już same związane z tym naprawy są bardzo drogie, a co ważniejsze, chcesz przecież mieć pewność, że układ hamulcowy pracuje dokładnie tak, jak powinien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *