Czy płyn hamulcowy może zamarznąć?

hamulecOkres zimy to bardzo często czas bardzo intensywnych kłopotów z naszym samochodem. Niskie temperatury nie sprzyjają pracy poszczególnych układów w samochodzie i mogą negatywnie wpłynąć na użytkowane w nich płyny. Nieco inaczej jest jednak z płynem stosowanym w układzie hamulcowym. Jego właściwości sprawiają, że nadejście zimy nie wpływa w żaden sposób na jego jakość i działanie.

Jeżeli chodzi o nasze warunki klimatyczne, dobry płyn hamulcowy nie powinien zamarznąć. Płyn hamulcowy powstaje na bazie glikolu. Z tego względu krzepnie w bardzo niskich temperaturach. W niektórych przypadkach jest to nawet temperatura sięgająca -50 stopni Celsjusza. Faktu tego nie zmienia nawet obecność wody, której ilość w płynach hamulcowych kształtuje się na poziomie 3%. Mróz nie jest więc powodem do wymiany płynu hamulcowego. Aby mieć pewność niezawodności cieczy znajdującej się w układzie hamulcowym naszego pojazdu zaleca się stosowanie płynów o wyższych parametrach niż te zalecane przez producenta danego modelu samochodu.

Jakiekolwiek problemy związane z płynem hamulcowym w okresie zimowym nie świadczą o jego zamarzaniu, ale np. o nieszczelności zbiorniczka w którym się on znajduje. Układ hamulcowy może utracić swoją sprawność jeśli płyn zacznie z niego wyciekać. W szczelnym układzie poziom płynu jest bowiem zawsze stały. Płyn hamulcowy nie sprawia nam więc problemów zimą. Stosowanie produktów najwyższej jakości i kontrola poziomu płynu od czasu do czasu pozwolą naszemu układowi hamulcowemu bez obaw przetrwać tę trudną porę roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *