Kiedy wymienić płyn hamulcowy?

hamulec2Sprawne hamulce to podstawa naszego bezpieczeństwa na drodze. Możemy sobie wyobrazić, co stałoby się gdyby, hamulce odmówiły nam posłuszeństwa. Dlatego też powinniśmy dokonywać regularnego przeglądu układu hamulcowego. Bardzo istotna jest również troska o systematyczną wymianę płynu hamulcowego.

O ile z wymianą oleju silnikowego nie mamy kłopotu i zwykle pamiętamy kiedy powinniśmy to zrobić, tak w przypadku płynu hamulcowego, zazwyczaj jest to o wiele bardziej skomplikowane. Kiedy wszystko działa jak należy, przeważnie zapominamy o istnieniu takiego płynu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy z powodu jego braku narazimy nasz samochód na poważne uszkodzenia.

Poziom tego płynu sprawdzamy w odpowiednim zbiorniczku. Jego wysokość powinna mieścić się pomiędzy granicami oznaczonymi jako min i max. Ponadto, barwa płynu, który nadaje się do wymiany zazwyczaj zmienia odcień na dużo ciemniejszy. W niektórych przypadkach zużyty płyn można rozpoznać także po komforcie hamowania. Jego skuteczność bowiem diametralnie się zmniejszy.

Producenci samochodów zalecają wymianę płynu hamulcowego mniej więcej co dwa lata. W praktyce natomiast zaleca się kontrolę stanu tej substancji co pół roku. Zużyty płyn posiada bowiem sporą zawartość wody. Aby zmierzyć jej ilość możemy zakupić specjalny test. Jeżeli jego wynik jest większy niż 3, to taki płyn hamulcowy należy bezwzględnie wymienić. Zaniechanie tej czynności, może spowodować utratę kontroli nad samochodem podczas jazdy.

Płyny hamulcowe różnych producentów można łączyć ze sobą. Każdy płyn ma jednak swój wskaźnik DOT. Mieszać można zatem jedynie te płyny, które posiadają taką samą wartość tego wskaźnika np. DOT3 lub DOT4.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *